Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje: http://teveclub.hu/naplo/301978
|
Tevék
A tevék tulajdonságai:
Élohelyük: sztyeppék és sivatagok, magashegyi legelok
Táplálékuk: fufélék, továbbá bokrok és sós növények
Szaporodásuk: 330-410 nap vemhesség után 1 borjú
Színük: szorük túlnyomórész barnás, de háziasított formáik lehetnek fehérek, feketék vagy foltosak
Élettartalmuk: 20-45 év
A teve:
A tevék családjának hat faja van. A mongol sztyeppéken még vadon is élnek két púpú tevék, de legnagyobb részük ma már háziasított állat, amelyet teherhordásra és lovaglásra használnak, miként az egypúpú tevét, a dromedárt. Ez utóbbiakból igazán vad példányok mára nem maradtak fenn. Már évezredekkel ezelott háziasították, s ma egész Észak-Afrikában és a Közép-Keleten használják oket.
A tevék családjának többi tagja mind Dél-Amerikában él, ketto közülük máig vad faj. Legkisebb közülük a kecses vikunya, amely az Andok magas hegyeiben él, míg a nála valamivel nagyobb guanako a hegyek alacsonyabb részein és a tengerek szintjéig is lenyúló legelokön honos. Két másik fajuk a láma és az alpaka, amelyek napjainkban már háziasított állatok. Számos jel mutat rá, hogy az ember már több mint 5000 éve megkezdte a vad guanako tenyésztését.
A sivatag lakói:
A tevék a legsivárabb sivatagban is megtalálják életük feltételeit. Nagy távolságokra vándorolnak, és a legkülönfélébb növényekkel táplálkoznak: megeszik a tüskés bozótosok száraz növényeit, de még a sós bokrokat is.
A legtöbb állat a sós növényeket nem eszi meg, de a tevék mintha még híznának is ezen a sós táplálékon. Hosszú idoszakokat kibírnak szomjan, gyakran legelésznek távol az oázisoktól, és tudunk esetekrol, amikor 10 hónapig is kibírták víz nélkül. Ilyenkor azonban sokat veszítettek a súlyukból és az erejükbol. Ha a szomjas teve vizet talál, rövid idon belül akár 140 litert is felhörpöl, minden káros következmény nélkül.
A tevék nem tárolják a testükben a vizet, csak nagyon jól gazdálkodnak vele. Nagyon kevés a vizeletük, és száraz a székletük. Alig izzadnak, testhomérsékletük forró napokon akár 8 °C-kal is megemelkedhet, hogy aztán éjszaka lehuljön. Ekkora hoingadozásba a legtöbb emlos állat belebetegedne, de a tevék nem. Ha igazán szükségük van rá, izzadni is képesek. Nagy orruk belso felülete visszafogja a nedvességet, nem engedi, hogy a légzéssel eltávozzon. Ami mégis lecsöppen az orrukból, azt hasított felso ajkuk redoje felfogja. Orrlyukaikat le tudják zárni, így nem hatol beléjük a sivatagi homok, és a fülkagylóikban növo szorzet is távol tartja a port.
Hogyan veszik elejét testük túlságos felmelegedésének?
A teve szorzete szigetelo anyag a nap heve ellen. Amikor a teve pihen, maga alá húzza a lábait, hogy csökkentse a napsugárzásnak kitett testfelületét. Púpjai tele vannak zsírral, ami a legtöbb emlos állathoz hasonlóan tápanyagraktárául szolgál, és mert a hátán összpontosul, csökkenti a testre ható napsugárzás erejét, és mégsem borítja az egész állatot zsírréteg.
Hogyan tartják magukat melegen?
A tevék nem mindig élnek forró környezetben. A sivatagi éjszakák még a Szaharában is fagyosak, Közép-Ázsiában pedig gyakran egész télen dermeszto a hideg, de a tevét gyapjas bundája megvédi ellene. A kétpúpú teve tavasszal nagy csomókban levedli vastag, téli bundáját, és ettol olyan lesz, mintha megtépték volna.
A csorda élete:
A tevék csordája rendszerint egyetlen felnott hímbol és a nostények háremébol áll. A tevecsordákban 15 nostény is lehet nem számítva a borjakat. A hímek nem turnek el maguk mellett vetélytársakat, a fiatal hímeket elzavarják a csordából, mihelyt felnonek. A tevéknek szinte mindig csak egyetlen csikójuk születik. Az újszülött tevecsikó alig néhány óra múlva már jár, és megy a csorda után, de még nincsenek meg a térdén azok a kemény bõrpárnák, amelyeken a felnott tevék a földön megpihennek. Csupán 5 éves korára fejlodik ki teljesen.
Köpködnek és fújnak:
A tevék családjának minden tagja kérodzo: azaz másodszor is megrágják felkérodzött gyomortartalmukat. Ezt a mechanizmust védekezésül is felhasználják más állatok (köztük az ember) ellen, ha zaklatják oket. Ilyenkor hátrahúzzák fülüket, felböfögik gyomortartalmuk egy részét, és ezt a buzös folyadékot ráköpik az ellenségre.
A tevecsodöröknek (hímeknek) van egy másik módszerük is, amivel kimutatják erejüket vetélytársaikkal szemben: a szájukban lévo nyálkahártyalebenyt megtöltik levegovel, aztán kifújják, mint holmi rózsaszín léggömböt, miközben "felordítanak".
Létfontosságúak és értékesek:
A tevék családja mindmáig létfontosságú az ember számára. Minden fajuk pompás teherhordó állat a legnehezebb körülmények közt: naponta 30 km-es távolságra képes elcipelni 100 kg-nyi terhet. A tevék munkájuk mellett húst és gyapjút is szolgáltatnak, és fejik oket: másfél éven át naponta 6 liter tejet adnak. Lovagolni lehet rajtuk, versenyeket rendeznek köztük, jó hasznukat veszik a háborúban, ugyanakkor vagyontárgyak is.
|