Leltár

Adatlapok

Trükktár

TeveClub filmek



[ Mi ez? ] [ Írok ide ]
haverok:

Nézd meg a Naplómat naplója


Érdekeske [34253 AL], gazdája Nézd meg a Naplómat
2005. május 24.

Ugrás egy másik naplóhoz!

Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje:
http://teveclub.hu/naplo/34253
2005. május 24.

Hazatér a japán flotta zászlaja
A japán flotta zászlaja visszatér hazájába, száz évvel azután, hogy Togo Heihacsiro tengernagy Cusimánál győzelmet aratott az orosz hajóhad felett. A zászlót évtizedeken át Angliában őrizték.

Az Angliában képzett japán tengernagy

A 9 x 6 méteres zászló holléte évtizedeken át ismeretlen volt Japánban, végül a Togo emlékének szentelt tokiói kegyhely papja bukkant rá. A zászló az 1904-1905-ös orosz-japán háborút lezáró ütközetre emlékező idei ünnepség-sorozat központi emléktárgya lesz
Togo tengernagy 1871-től hét éven át Angliában élt, s a Királyi Haditengerészetnél szolgált. Ismereteit előbb a Worcester hadihajón s egy polgári magániskolában szerezte, aztán körbehajózta a világot a Hampshire fedélzetén, majd Cambridge-ben tanult, s végül Portsmouth-ban telepedett le. Annyira kedvelte Angliát, hogy mikor Japán képviseletében 1911-ben részt vett V. György megkoronázásán, a győztes zászlóshajó lobogóját a Worcesternek, régi iskolahajójának ajándékozta.
Togót tengeri sikerei és Angliához fűződő kapcsolatai miatt gyakran nevezik a Kelet Nelsonjának. A cusimai csata előtt mondott beszéde is emlékeztet Nelsonnak Trafalgar előtt kiadott, híres üzenetéhez ("Anglia minden embertől elvárja, hogy tegye a kötelességét"). "A birodalom végzete ezen az eseményen múlik. Minden ember tegye meg, ami tőle telik" - üzente szinte pont 100 évvel később Togo flottája katonáinak.
Ekkorra a japánok már ártalmatlanították a cár távol-keleti flottáját, így az kénytelen volt a balti-tengeri hajóhadat keresztülutaztatni a fél világon. A két flotta Cusimánál, Japán délnyugati partjainál csapott össze 1905. május 27-én. A csata után Oroszország megadta magát, Japán pedig ázsiai nagyhatalommá emelkedett.
Ám a zászlóshajó, a Mikasza harci jelvényének sorsát ettől fogva senki sem ismerte, egészen addig, míg Csiharu Himuro, a tokiói Togo-szentély papja kiderítette: a tengernagy a Worcesternek adományozta a lobogót, melyet a hadihajó forgalomból történt kivonása után a Tengerészeti Társaság (a tengerészek jótékonysági egyesülete) örökölt.
A Tengerészeti Társaság beleegyezett, hogy egy időre kölcsönadja a zászlót a szentélynek. Maga a lobogó hasonlít a hagyományos japán tengeri jelvényhez, csak kevesebb sugár tartozik a felkelő napot jelképező piros koronghoz.

A flotta kockáztatott, s győzött
"Rendkívül becses tárgyról van szó" - mondta Himuro. "Nagyon kevés hasonló hadizászló maradt fenn Japánban. Ezen apró szakadások is vannak, hiszen ez a zászló csakugyan a tengeren utazott. Ámulatba ejtő, hogy az angolok milyen tökéletes épségben megóvták a zászlót, pedig Japán később, a második világháborúban az ellenségükké vált."
Jeremy Howard kapitány, a Tengerészeti Társaság nemrég leköszönt elnöke intézte a zászló kölcsönadását. "Nagyon is tisztában voltunk a zászló értékével. Szövetbe csavarva tároltuk, hogy megóvjuk. Az orosz-japán háború döntő csatája után Togo visszatért Angliába, ahol V. György kitüntette, ő pedig egy ezüsttállal együtt odaajándékozta a zászlót régi iskolahajójának."
Japán újkori történelmének első nagy szövetsége a Nagy-Britanniával kötött 1902-es tengeri egyezmény volt. A japán haditengerészetet Togo és tiszttársainak céltudatos angliai tanulmányútjai után a brit Királyi Haditengerészet mintájára modernizálták.
Togo nem tudott elég jól angolul, hogy tengerészeti akadémiára járjon, ezért 14 évesnek hazudva magát a Worcesteren szolgált - pedig már a húszas évei közepén járt.
Úgy tartják, Togo hazárdjátékot űzött, mikor veszélyes manővert hajtott végre az orosz flotta orra előtt: forduláskor a hajók oldalát mutatta az ellenség felé. A tengernagy úgy számított, hogy az erős hullámzás következtében az oroszok úgysem fogják tudni eltalálni a hajóikat. A manőver sikerült, s a japánok minimális veszteség árán elpusztították az orosz balti-tengeri flotta legnagyobb részét. Himuro a cusimai győzelmet annak tulajdonítja, hogy Togo sokat tanult a britektől.
Togo Heihacsiro 88 éves korában halt meg. Azok közé az államférfiak közé tartozott, akik nagy szerepet játszottak Japán modernizálásában, melynek során az ország elmaradott, elszigetelt, a gyarmatosítás által fenyegetett feudális államból modern országgá vált.



Problémás tartalom jelzése






© Napfolt Kft. - Médiaajánlat